Chov morčat


vzhledem k tomu, že internet je plný rad o chovu morčátek, naše informace na této stránce jsou pouze v kostce. Případně, že máte jakýkoli dotaz, neváhejte nám napsat: chs-mommi@seznam.cz

Pokud hledáte skutečného domácího mazlíčka, je morče ten správný výběr.  Jsou vhodná pro lidi všech věkových kategorií, neboť jsou to velmi klidná, přátelská a hravá zvířátka. S trochou snahy a péče se dají lehko ochočit a poté se velmi těší na Vaší společnost.



Původ:

Morčata pocházejí z And v Jižní Americe. Žijí tam ve skalnatých oblastech, na pastvinách a na okrajích lesů v různých norách, které si sami utvořili nebo objevili.

V domácích podmínkách se chovají morčata cca od 19 století, kdy byli ve Velké Británii představeni na výstavách a cirkusech. Pro jejich roztomilou povahu si je lidé zamilovali a začali je chovat jako domácí mazlíčky..... a tak je to dodnes :-)



Anatomie:

je spousta druhů morčat, ale všeobecně se dají shrnout takto:

*vyrůstají cca 24-36cm

*při narození váží cca 60-115g

*obvyklá délka života v zajetí je přibližně 5-9let

*mají 4 prsty vpředu a 3 vzadu




Chov morčat v domácích podmínkách:

V zajetí jsou morčata společenská a upřednostňují společnost minimálně jednoho dalšího morčete. Samci rádi bojují o samičky, ale budou spokojeně žít s jiným samce, pokud oba budou mít dostatečný prostor. I když samozřejmě záleží na jedinci. Jsou samci, kteří budou ve společnosti jiného samce útoční. Pak jedině chovat odděleně. Se samicemi obvykle problémy nebývají. Pokud se navzájem spřátelí, pak žádné boje nenastávají.

Pokud se rozhodnete pro chov morčete, ujistěte se, že víte co máte očekávat, abyste mu mohli dát co nejlepší podmínky. Máte dostatek místa, času? Také krmení stojí nemalé peníze, pokud mu budete zajištovat kvalitní potravu. Morčátka vyžadují denně krmení čerstvého ovoce a zeleniny, denně krmení suchou krmnou směsí, rychlé každodenní čištění a min. 1x týdně čištění celé klece. Morčata také potřebují vaši pozornost, jak na mazlení, tak o péči o srst atd...

.

Rozhodli jste se pro morče? Tak gratuluji, ted nastává nejdůležitější část: Jak vybrat zdravé a kvalitní morče.

Nejsme příznivci zverimexů, zatím jsme na žádný opravdu dobrý nenarazili. Ve většině případů je to proto, že prodavači mají na starost tolik zvířat, že nemají čas na kvalitní péči. Viděla jsem nesčetněkrát, že se ve zverimexu nabízeli mládata, která ještě neměla být ani od matky odstavena. Většinou ani nevíte plemeno, je to prostě morče. Pokud si ho pořizujete jen jako mazlíka, plemeno Vám bude asi jedno, přesto vybírejte obezřetně. 



1. morče si vemte do rukou. Pokud Vám to nebude dovoleno, morče si nekupujte!!!

2. oči by měli být jasné a čisté. I okolí očí.

3. nos by měl být čistý bez zarudnutí.

4. morče by mělo být ostražité a aktivní, může se snažit utíkat.

5. morče by nemělo být příliš hubené nebo naopak tlusté.

6. srst by měla být lesklá. Dívejte se, zda nemá parazity.

7. kůže by neměla být šupinatá, červená. Zkontrolujte zda je bez kousanců či škrábanců.

8. po chvilce na ruce by se mělo uklidnit, nemělo by být roztěkané.


Bydlení morčat

Morčata můžete chovat bud v kleci nebo v "morčatárně". Obě ubikace by měli být dostatečně prostorné a vzdušné.

Doporučená velikost pro 1 morče je min. 80-100cm., pro 2 morčata min. 120cm. Jelikož doporučuji chovat min. 2 morčátka, kupujte vždy tu větší. Čím více prostoru, tím lépe.

Nikdy neuvažujte o chovu morčat v plastovém boxu, neboť tam mají opravdu špatný přísun vzduchu.

Dále do klece musíte koupit seník na seno. Pokud ho necháte volně na zemi, morče ho znečistí a pak už ho nebude chtít žrát. Dále napáječka, miska na kvalitní granule a úkryt. Morčata se ve volné přírodě rádi schovávají v různých norách a i v kleci by měli úkryt mít. Někdo doporučuje mít morče bez úkrytu, aby se lépe ochočilo, ale já jsem zásadně proti. Na co morče stresovat? Při troše trpělivosti si ho ochočíte i tak. My dáváme každému morčeti domeček a vždy jsme si pomalu každé morčátko ochočili. Snažíme se každému morčeti přiblížit co nejvíce jeho přirozené podmínky....




Potrava:

Morče potřebuje mít nonstop k dispozici seno, které je pro ně životně důležité kvůli trávícímu systému a broušení zadních zubů. Dále je důležitý nonstop přísun vody v napáječce, kterou já měním každý den. Suché jídlo dávám každé ráno a přisypávám pouze když vše dojedí. Pokud budete stále přisypávat, naučíte morče si vybírat jen "něco" a zbytek budete vyhazovat. Nebojte se, pokud bude mít hlad, sní i to, co předtím nechalo.

Čerstvé ovoce a zeleninu /mrkev, jablko, hroznové víno, saláty, ředkev/ dávám dvakrát denně. Jednou ráno a jednou večer. Zeleniny dávám cca půl hrnku na porci a do toho malý kousíček ovoce.

Morče potřebuji i vitamin C, který dostává nejčastěji z ovoce, přesto dáváme kapičku vitaminu i do vody.


CHS Mommi Brno
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky